TNO - Kennis voor zaken

C2B: Visualisatie op de bouwplaats

Een bouwwerk maken wordt steeds complexer. Er zijn steeds meer specialisaties betrokken en de tijdsdruk wordt steeds groter. Alle ingrediënten voor bouwfouten, misverstanden en gebrek aan overzicht. TNO ontwikkelde C2B: een speciale tablet-pc waarop een digitale bouwtekening live geprojecteerd wordt. Resultaat: inzicht en overzicht op de bouwlocatie.

Gemixte werkelijkheid

De laptop heeft een camera en een locatiebepaler die tot op 0,2mm nauwkeurig kan bepalen waar de gebruiker zich bevindt. Dankzij deze locatiebepaler kan de computer berekenen welk gedeelte van de digitale bouwtekeningen moet worden geprojecteerd over het live camerabeeld. Hierdoor ontstaat een ‘gemixte werkelijkheid’. Naar wens kan gekozen worden tussen tekeningen zoals de wapening, elektra, riolering, maatvoering, etc. Wanneer de gebruiker rondloopt op de bouwplaats, zal het beeld automatisch meeveranderen. Het systeem is ideaal voor inspecties en overleg op de bouwplaats. Het uitzetten van profielen en instructies voor bijvoorbeeld bekisting en installaties kan heel precies en in slechts enkele seconden.

Roze bril

TNO denkt inmiddels aan de opvolger. Het is de bedoeling dat het systeem wordt ingebouwd in een semitransparante bril, gemonteerd op een bouwhelm. Hiervoor is geen pc meer nodig en heb je dus je handen vrij.

Contactpersoon

ir. L.A.H.M. (Léon) van Berlo
015 276 31 06
Contact opnemen

Niet gevonden wat u zocht?
Telefoon 015 269 69 00  |  wegwijzer@tno.nl