
Vergassing van sloophout voor grootschalige Groen Gas productie
EemsGas zet een belangrijke stap in de verduurzaming van de Nederlandse energiemix met de bouw van een nieuwe fabriek voor groen gas uit sloophout, waarmee Nederland een grote stap zet in het opschalen van groen gas productie. TNO levert de kerntechnologie voor de vergassing en groen gas productie en helpt om de fabriek op industriële schaal betrouwbaar en efficiënt te laten draaien. Het project zal jaarlijks 18 miljoen kubieke meter groen gas produceren – vele malen de productie van conventionele faciliteiten – en biedt een blauwdruk die op andere locaties in Nederland en daarbuiten kan worden toegepast.
Innovatie op industriële schaal
Door gebruik te maken van geavanceerde indirecte vergassing maakt het EemsGas-project het mogelijk om met een hoog rendement groen gas op grote schaal te produceren uit hernieuwbare grondstoffen. Indirecte vergassing produceert namelijk instantaan methaan en na verdere opwerking van het gas komt het rendement op 70%.
TNO’s expertise in dit veld zorgt voor een robuust en schaalbaar productiesysteem, waarmee de overgang naar een circulaire en klimaatneutrale economie concreet wordt ondersteund.
“Met deze technologie laten we zien hoe wetenschappelijke kennis direct kan bijdragen aan praktische oplossingen voor de energietransitie. Het project biedt Nederland een kans om de productie van groen gas substantieel op te schalen en tegelijkertijd een internationaal toepasbare blauwdruk te ontwikkelen.”
Van afvalhout naar groen gas met hoge efficiëntie
De kern van de fabriek wordt gevormd door TNO’s geïntegreerde MILENA-OLGA-ESME-technologie, een beproefde keten voor de conversie van vaste biomassa naar hoogwaardig groen gas. Met deze technologie wordt afval- en sloophout met een totale efficiëntie tot circa 70% omgezet in groen gas, aanzienlijk hoger dan bij conventionele routes.
- MILENA (vergassing) zet vaste biomassa om in ruw product gas met 100% conversie en flexibiliteit in grondstoffen.
- OLGA (teerverwijdering) reinigt het gas effectief van stof en zware koolwaterstoffen (teer) en voorkomt vervuiling van downstream-installaties.
- ESME (methanisering) zet het gereinigde gas om in groen gas van aardgaskwaliteit, geschikt voor invoeding in het bestaande gasnet.
De combinatie maakt industriële opschaling mogelijk met hoge beschikbaarheid, lage emissies en stabiele prestaties. Daarmee vormt de technologie een sleuteloplossing voor het grootschalig benutten van reststromen uit sloop, bouw en houtverwerking, zonder concurrentie met voedselketens.
Samenwerking met Perpetual Next
EemsGas is een initiatief van Perpetual Next, dat organisch afval omzet in hoogwaardige, hernieuwbare grondstoffen zoals biomethanol. Dit duurzame alternatief voor fossiele methanol wordt gebruikt in de chemische industrie, in kunststoffen en coatings, en als emissievrije brandstof voor scheepvaart en transport.
Met een netwerk van grootschalige installaties in Nederland, Estland en de Verenigde Staten werkt Perpetual Next aan een wereldwijde opschaling van duurzame productieprocessen.
Het project laat zien hoe de samenwerking kan bijdragen aan innovatieve, schaalbare oplossingen die CO₂-uitstoot verminderen, materiaalkringlopen sluiten en Nederland helpt stappen te zetten richting een circulaire, klimaat neutrale toekomst.
Benieuwd naar de technologie achter opschaling van groen gas? Neem contact op.
Neem contact met ons op
Laat je verder inspireren
Nieuwe routes voor sortering en composietscheiding


TAKE-OFF: Van CO2 en waterstof naar duurzame vliegtuigbrandstof


Nederland-India: samenwerking voor groene waterstof


Tijdelijke Speciale Economische Zone rond Rotterdam kan klimaatvertraging en bbp-verlies voorkomen


Zonlichtgedreven technologie voor duurzame chemie en zonnebrandstoffen



