Tijdmaker in beeld: Irena van Klaveren over inkopen met maatschappelijke betekenis

Thema:
Aardobservatie

Dit is de tijd waarin innovatie cruciaal is. TNO’ers drukken hun stempel op ónze tijd. Deze tijdmakers zijn gedreven professionals die elke dag opnieuw grenzen verleggen. Zij ontwikkelen innovatieve oplossingen op het gebied van gezondheid, duurzaamheid, digitalisering en veiligheid. In deze serie brengen we onze tijdmakers in beeld. Supply chain manager Irena van Klaveren ontzorgt haar collega’s door de markt af te struinen naar producten en onderdelen en sluit samenwerkingscontracten af.

Maatschappelijke betekenis

Ruim twintig jaar werkt Irena al in de supply chain- en inkoopwereld, onder meer bij een ontwerper en bouwer van baggerschepen in de baggerindustrie en als system integrator in de superjacht industrie. “Technisch was het daar heel uitdagend, met projecten die nooit eerder waren gedaan. Maar na verloop van tijd begon er iets te knagen. Ik vroeg me steeds vaker af: waar doe ik het eigenlijk voor?” Die gedachte bracht haar bij TNO: “Een plek waar innovaties niet per se draaien om geld of winst, maar om maatschappelijke betekenis. TNO is wat mij betreft een voorloper in het leefbaarder maken van de wereld, door innovatiekracht en ontwikkeling.”

Meelopen, luisteren en vragen stellen

De unit High Tech Industry (HTI) ontwikkelt onder andere hardware, bouwt prototypes en bereidt technologie voor op grootschalige toepassing. “Dat vraagt iets anders dan standaard inkoop”, zegt Irena. Om supply chain-expertise op te doen op dit specifieke werkterrein, was er volgens Irena maar een methode: vanaf dag een meelopen met projecten, luisteren en vragen stellen. Niet alleen: wat gaan we kopen? Maar vooral: waarom is dit nodig, wat maakt het bijzonder, en waarom past deze leverancier daarbij? Zo kreeg ik inzicht in het werk van engineers en projectteams en in de kwetsbaarheden in de keten.”

Vroeg aan tafel

“Een belangrijk verschil met hoe het eerder ging is dat ik als supply chain
manager nu vaak al in proposalfase aan tafel zit. Soms zelfs voordat een projectcontract rond is. Dan kijken we al: zien we risico’s? Zijn we afhankelijk van een bepaalde leverancier? Kunnen we afspraken alvast vastleggen?” Zo voorkomt Irena dat teams later onder tijdsdruk nog ‘moeten gaan zoeken’ of met verrassingen te maken krijgen. “Voor de projectmanagers betekent het vooral: rust. Zij moeten het over de inhoud kunnen hebben, en niet over voorwaarden.”

TNO tijdmaker in beeld quote (350 x 350 px)

“TNO is wat mij betreft een voorloper in het leefbaarder maken van de wereld, door innovatiekracht en ontwikkeling.”

Irena van Klaveren

Supply chain manager

Satellieten die uitstoot van broeikasgassen meten

Een project waar Irena vanaf het begin bij betrokken was, is TANGO, Twin Anthropogenic Greenhouse Gas Observers. “Vanaf 2028 gaan twee satellieten vanuit de ruimte heel nauwkeurig de uitstoot van broeikasgassen meten bij individuele bronnen, zoals fabrieken.” Belangrijk voor overheden en hun klimaatkeuzes. “Zo’n satellietsysteem bestaat uit talloze specialistische onderdelen: camera’s, filters, coatings, behuizingen. Sommige onderdelen worden maar op een paar plekken ter wereld gemaakt. De MAIT-afdeling – een afkorting voor Manufacturing, Assembly, Integration & Testing - binnen HTI bouwt aan dat systeem."

"Het is mijn rol om ervoor te zorgen dat de juiste leveranciers gekozen worden, de afspraken en randvoorwaarden kloppen en de onderdelen op tijd binnen zijn. En daar wil ik liefst zo vroeg mogelijk bij betrokken zijn, zodat ik bewust leveranciers kan kiezen en samen na kan denken over maakbaarheid, betrouwbaarheid en lange-termijn inzet. Zo zorgen we dat wat we bouwen niet alleen technisch goed is, maar ook verantwoord en toekomstbestendig."

Operationeel, tactisch en strategisch

"In een missie als TANGO werken we heel multidisciplinair en iteratief. Dat vraagt van iedereen flexibiliteit, open communicatie en de bereidheid om over je eigen vakgebied heen te kijken. Juist dat maakt het werk interessant."

"Wat mij opviel is dat onze medewerkers zich altijd bescheiden opstellen en zorgvuldigheid hoog in het vaandel hebben. TNO zit nooit ‘hard op de voorwaarden’, het gaat altijd om een samenwerking waar opdrachtgever en leverancier zich in kunnen vinden."

Daarom streeft Irena steeds vaker naar raamcontracten: meerjarige afspraken die projecten ontlasten en de samenwerking verdiepen. “Niet steeds opnieuw onder- handelen, maar vooruitkijken en elkaar jaarlijks spreken over innovatie en ontwikkeling. En dat is het leuke van mijn rol: dat ik zowel op operationeel, als op tactisch en strategisch niveau kan werken. Dat maakt de functie compleet en zo kan ik echt van toegevoegde waarde zijn. Daarvoor moet je wel snappen wat er op de werkvloer gebeurt en waar mensen tegenaanlopen. En dan werkt het niet als ik alleen maar af en toe een specificatie op mijn bureau krijg met de vraag: wil je dit bestellen?”

Passie

Irena’s dag is geslaagd als zij mensen heeft kunnen helpen om hun werk te doen. “En soms is er dat extra moment: een project dat slaagt, een lancering, het enthousiasme in het team. Ik hoef geen erkenning voor mezelf. Maar het enthousiasme van collega’s en de passie waarmee zij hier werken – die zijn aanstekelijk. Ik vind dat bijzonder. Ik werk met mensen die iets willen bouwen wat ertoe doet. En ik krijg de ruimte om daar, op mijn manier, aan bij te dragen.”

Laat je verder inspireren

25 resultaten, getoond 1 t/m 5

TNO ontwerpt adaptieve secundaire spiegel voor Keck Observatory

Informatietype:
Nieuws
9 december 2025
TNO heeft zijn eerste contract getekend met het W. M. Keck Observatory voor het ontwerp van een Adaptieve Secundaire Spiegel (ASM).

Sentinel-5: ultranauwkeurige satellietdata voor gezondere toekomst

Informatietype:
Nieuws
13 augustus 2025

Tijdmakers in beeld: Max van Strien

Informatietype:
Insight
11 april 2025

Tijdmakers in beeld: Benjamin Brenny

Informatietype:
Insight
8 december 2024

Space systems engineering

Informatietype:
Artikel
28 juni 2024