Jaarlijkse aardwarmteproductie gestegen, maar versnelling blijft uit
In 2025 was de jaarlijkse aardwarmteproductie 7,7 PJ. De afgelopen vijf jaar is de productie elk jaar gemiddeld ongeveer met 0,3 PJ gestegen. Deze groei is nagenoeg lineair, versnelling van de groei in jaarlijkse productie blijft uit. Tot nu toe zijn 34 aardwarmte-installaties gerealiseerd, waarvan in 2025 er 25 hebben bijgedragen aan de totale productie. De meeste installaties leveren enkel aan de glastuinbouw. Hybride afname, waarbij een installatie zowel aan de glastuinbouw als de bebouwde omgeving warmte levert, is in opkomst.
Elk jaar publiceert TNO, in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat, het jaarverslag “Delfstoffen en Aardwarmte in Nederland”. Dit verslag bevat onder andere gegevens over de ontwikkelingen in de aardwarmtesector, zoals de voortgang van boringen, vergunningen en productiecijfers. Het gaat hierbij om aardwarmte die wordt gewonnen op meer dan 500 meter diepte.
Uit het Jaarverslag over 2025 blijkt dat:
- In 2025 7,7 PJ aan aardwarmte is gewonnen.
- De aardwarmteproductie (pdf) blijft groeien, maar de groei is beperkt en sterk wisselend tussen de jaren.
- In Nederland 34 aardwarmte-installaties zijn gerealiseerd, waarvan er 25 in 2025 operationeel zijn.
- Voor het eerst een aardwarmteproductie-installatie buiten gebruik is gesteld.
- De glastuinbouw de grootste afnemer is van aardwarmte. Het hybride gebruik van aardwarmte, waarbij warmte wordt geleverd aan zowel de glastuinbouw als de bebouwde omgeving, neemt toe.
- In 2025 negen aardwarmteboringen zijn uitgevoerd, waarvan vijf in het kader van het SCAN-programma.
Groei aardwarmteproductie zet door, maar blijft beperkt
In 2025 is 7,7 PJ aan aardwarmte geproduceerd, een toename van 0,2 PJ ten opzichte van 2024. De groei van de aardwarmteproductie over de afgelopen vijf jaar verloopt vrijwel lineair en bedraagt gemiddeld ongeveer 0,3 PJ per jaar. Vooralsnog is er geen sprake van een duidelijke versnelling van deze groei.
Dit hangt samen met een aantal knelpunten die zijn beschreven in eerdere rapportages van TNO, Aardwarmte in Nederland 2023 (pdf) en Aardwarmte in Nederland 2024 (pdf). Investeringskosten blijven hoog, netcongestie vertraagt de uitrol van nieuwe projecten en het inpassen van aardwarmtelevering binnen de bebouwde omgeving blijft complex.
In 2025 hebben 25 van de 34 gerealiseerde aardwarmteproductie-installaties bijgedragen aan de productie. Drie installaties, die in 2024 nog in de opstartfase verkeerden, zijn in 2025 operationeel geworden: Bleiswijk Geothermie 1, Monster Geothermie en Poeldijk Geothermie 2. De laatste twee installaties hebben tot nu toe slechts in beperkte mate bijgedragen aan de totale aardwarmteproductie, omdat zij pas in de laatste maanden van 2025 operationeel zijn geworden.
De installatie Zevenbergen Geothermie is in 2025 buiten gebruik gesteld. De putten zijn conform de vereisten van de Mijnbouwwet opgeruimd.
Hybride afname aardwarmte blijft groeien
Het merendeel van de aardwarmteproductie-installaties levert warmte aan de glastuinbouw. In de afgelopen jaren is echter een toename zichtbaar van de zogeheten hybride levering. Hierbij wordt de geproduceerde warmte zowel aan de glastuinbouw als aan de bebouwde omgeving geleverd.
SCAN boorcampagne afgerond
In 2025 zijn negen aardwarmteboringen gezet, waarvan vijf zijn uitgevoerd in het kader van het SCAN programma. Het SCAN programma wordt uitgevoerd onder leiding van Energie Beheer Nederland (EBN), met een ondersteunende rol van TNO-Geologische Dienst Nederland. In totaal zijn binnen het SCAN programma acht boringen gerealiseerd. Daarbij is bijna 15 km geboord, waarvan ruim 1,3 km boorkern is genomen. Met het afronden van de boring bij Milheeze is de SCAN boorcampagne beëindigd.
Van de vier overige boringen zijn twee boringen uitgevoerd ter vervanging van eerder uitgevallen putten. De andere twee boringen vormen een voorzetting van een boorcampagne die in 2024 was gestaakt vanwege technische problemen. Alle vier de boringen zijn succesvol afgerond, in 2025 operationeel geweest en hebben daarmee bijgedragen aan de aardwarmteproductie.
Neem contact met ons op
Laat je verder inspireren
Olie en gas in transitie
TNO-SodM-NIOZ: ‘Methaanemissies in Noordzee hangen vaak samen met ondiep aardgas’


Geothermie: duurzame warmte uit de ondergrond


Naar een toekomstbestendige ‘Hand aan de Kraan’-methodiek


Slimmer opslaan: hoe TNO warmteopslag optimaliseert


