Geslachtshormonen bepalen risico op leverschade bij kinderen met overgewicht

Thema:
Efficiënte medicijnontwikkeling
28 juli 2026

Niet elk kind met overgewicht ontwikkelt leverschade, en geslachtshormonen blijken daarbij een belangrijke rol te spelen. Dat blijkt uit onderzoek van Maastricht UMC+ en TNO onder 290 kinderen. Aan deze studie hebben ook LUMC en Amsterdam UMC bijgedragen. Estradiol hangt samen met een gezondere lever, terwijl androgenen zoals testosteron juist samenhangen met meer leverschade en -vervetting, onafhankelijk van BMI. Deze bevindingen zijn recent gepubliceerd in Frontiers in Endocrinology.

Interessant is de bevinding dat estradiol bij meisjes en jongens beschermend is en testosteron bij meisjes en jongens met verhoogd risico gepaard gaat. Anders dan algemeen wordt gedacht worden beide hormonen door zowel jongens en meisjes geproduceerd.

Estradiol beschermend, testosteron belastend

Bij alle 290 kinderen, in behandeling bij het Centre for Overweight Adolescent and Children's Healthcare (COACH) van Maastricht UMC+, werden leverwaarden en leververvetting op echografie bepaald. Estradiol, anti-Muellerian hormone (AMH) en sterol hormone binding globulin (SHBG) bleken samen te hangen met een gezondere lever. Vrij en biologisch beschikbaar testosteron en DHEAS hingen juist samen met hogere leverwaarden en meer vervetting van de levers van de kinderen.

Sekseverschil als terugkerend thema in gezondheidsonderzoek

De gepubliceerde studie is een van de voorbeelden waaruit blijkt dat sekseverschillen relevant zijn voor gezondheidsrisico's, óók op jonge leeftijd, terwijl onderzoek en diagnostiek nog vaak zijn ingericht op één sekseneutrale norm. TNO werkt dit soort inzichten verder uit binnen de onderzoeksprogramma's Metabolic Health en Women's Health, samen met klinische partners zoals Maastricht UMC+ en het MenoPause Consortium, om de zogeheten health gap in de gezondheidszorg te verkleinen.

Meer informatie

Lees het volledige wetenschappelijke artikel Estradiol negatively associates with metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease in children, gepubliceerd in Frontiers in Endocrinology.

Deze studie sluit aan bij een bredere TNO-beweging om sekseverschillen in gezondheid beter te begrijpen en de health gap te dichten, en is deels ontstaan binnen de samenwerking tussen de proposities Efficient Drug Development (EDD) en Youth Health (YH) van TNO. Wil je hierin optrekken met TNO? Verken samen met Anita van den Hoek, Symone Detmar, Robert Kleemann, Nicole van Kesteren en Arianne van Koppen hoe onze Women's Health- en Child Health-initiatieven kunnen bijdragen aan onderzoek naar seksespecifieke gezondheidsrisico's zoals leverziekte bij kinderen.

Laat je verder inspireren

18 resultaten, getoond 1 t/m 5

Een preklinisch model dat de complexiteit van het CKM-syndroom nabootst

Informatietype:
Insight
29 mei 2026
Het CKM‑syndroom verbindt hart, nieren en metabolisme, maar onderzoek behandelt ze vaak afzonderlijk. TNO’s nieuwe muismodel brengt deze systemen samen voor relevanter onderzoek.

Van lab naar praktijk in 24 uur: i-screen toont verband tussen laboratoriummodel en humane darmrespons

Informatietype:
Insight
10 februari 2026

Medicijnen testen buiten het lichaam: darm-lever-nier-model versnelt medicijnontwikkeling

Informatietype:
Insight
10 juli 2025

TNO en FAST bundelen de krachten voor toegankelijke en betaalbare therapieën

Informatietype:
Nieuws
28 mei 2025

Preklinisch ADME onderzoek

Informatietype:
Artikel